Gwarancje dla młodzieży
GWARANCJE DLA MŁODZIEŻY
„Gwarancje dla Młodzieży” GdM to program wsparcia osób młodych na rynku pracy będący częścią „Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży” zainicjowanego przez Komisję Europejską w grudniu 2012 r.
Na początku 2013 r., na szczycie Rady Europejskiej, podjęto decyzję o realizacji „Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych” jako finansowego uzupełnienia dla programu GdM.
Zgodnie z zaleceniem Rady Europejskiej z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia Gwarancji dla Młodzieży (2013 C 120/01), GdM to zapewnienie wszystkim młodym ludziom w wieku do 25 lat dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy. GdM stanowią zatem gwarancję zapewnienia oferty pracy lub innej formy aktywizacji skierowanej do osób młodych.
Zgodnie z zaleceniami KE skierowanymi do państw członkowskich UE, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w grudniu 2013 r. przedstawiło do KE wersję wstępną, a w kwietniu 2014 r. zrewidowany „Plan realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce” zawierający zasady i plan wdrażania GdM.
REALIZATORZY ZAANGAŻOWANI WE WDRAŻANIE GdM
Na szczeblu centralnym:
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS)
- Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR)
- Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy (OHP)
- Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – realizacja programu pożyczkowego
Na szczeblu regionalnym/lokalnym:
- Wojewódzkie Urzędy Pracy (WUP)
- Powiatowe Urzędy Pracy (PUP)
- Struktury organizacyjne Ochotniczych Hufców Pracy (KW OHP)
- Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) za pośrednictwem wyłonionych Pośredników Finansowych
- Partnerzy rynku pracy, w tym partnerzy społeczni, agencje zatrudnienia, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, gminy i pracodawców wyłonionych do realizacji GdM.
GRUPY DOCELOWE
Wśród adresatów GdM można wyróżnić 4 podgrupy:
- osoby w wieku 15-17 lat, które przedwcześnie przerwały naukę;
- osoby w wieku 18-24 lata, które nie są zatrudnione, nie uczą się i nie doszkalają, w tym również osoby wymagające szczególnego wsparcia;
- osoby w wieku 18-25 lat zarejestrowane jako bezrobotni, w tym również studenci zaoczni i wieczorowi;
- bezrobotna młodzież oraz absolwenci szkół i uczelni, pozostający bez pracy w okresie 48 miesięcy od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego w wieku 18-29 lat - w zakresie wsparcia przedsiębiorczości.
ROLA WOJEWÓDZKICH URZĘDÓW PRACY
Instytucją koordynującą wsparcie dla osób młodych w województwie w ramach GdM jest Wojewódzki Urząd Pracy, któremu przypisane zostały następujące zadania do realizacji:
- współpraca z powiatowymi urzędami pracy i partnerami społecznymi na swoim terenie oraz z MPiPS i MIR w zakresie realizacji Gwarancji dla młodzieży,
- określenie priorytetów i celów programów w ramach Gwarancji dla młodzieży, zgodnie z potrzebami regionalnych rynków pracy,
- określenie w partnerstwie zasady konkursów regionalnych,
- przyjmowanie i rozpatrywanie aplikacji od realizatorów poszczególnych projektów w ramach Gwarancji dla młodzieży, również w formule konkursów regionalnych,
- wykorzystywanie systemu EURES dla skutecznej realizacji Gwarancji dla młodzieży.
PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ 2014 -2020 (POWER) – to krajowy program operacyjny finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w ramach „Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych”. Zgodnie z Planem realizacji GdM w ramach POWER wsparcie otrzymają osoby młode do 29 roku życia (bezrobotne, bierne zawodowo oraz poszukujące pracy) zgodnie ze standardami określonymi w tym Planie.