Poradnictwo indywidualne
Celem porady indywidualnej jest udzielenie pomocy klientowi, który znalazł się w trudnej sytuacji zawodowej, traci w niej orientację i nie potrafi sam poradzić sobie z jej rozwiązaniem.
Na indywidualne porady można umówić się w siedzibie Centrum w Białymstoku, przy ul Pogodnej 22 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15, lub telefonicznie pod numerem telefonu: 85 749 72 41 lub 85 749 72 44.
Poradnictwem indywidualnym zajmują się doradcy zawodowi. Dobierają oni najlepsze i najwłaściwsze z możliwych do zastosowania działania mające na celu jak najpełniejszą realizację potrzeb i oczekiwań klienta.
Pomagają oni:
- określić zainteresowania i predyspozycje zawodowe,
- wybrać kierunek dalszego kształcenia lub przekwalifikowania,
- w redagowaniu życiorysu zawodowego (CV), listu motywacyjnego,
- przygotować się do rozmowy z pracodawcą,
- przygotować indywidualny plan działania.
Wspólnie z osobą zainteresowaną analizują także rynek pracy pod kątem możliwości zatrudnienia i wspierają przy planowaniu kariery zawodowej.
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oferuje również indywidualne spotkania z doradcą zawodowym-psychologiem, w trakcie których można rozpoznać zainteresowania i predyspozycje zawodowe za pomocą testów psychologicznych. Test psychologiczny zwykle jest zbiorem zadań lub pytań, na podstawie których można wnioskować o zachowaniach osoby badanej w różnych sytuacjach.
Testy dostępne w CI i PKZ:
- Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych – to narzędzie służące do badania preferencji i zainteresowań zawodowych osób, które potrzebują pomocy:
- w wyborze lub zmianie zawodu,
- w wyborze lub zmianie kierunku kształcenia lub szkolenia,
- określeniu potencjału osobowego.
Efektem badania jest profil zainteresowań, w skład którego wchodzą zainteresowania:
- artystyczne,
- badawcze,
- handlowe,
- komunikacyjne,
- konwencjonalne,
- mechaniczne,
- opiekuńcze,
- perswazyjne,
- przedsiębiorcze,
- realistyczne,
- społeczne.
- Testy osobowości – to kwestionariusze badające trwałe cechy osobowości. W odróżnieniu od testów zainteresowań i preferencji nie odpowiadają na pytanie "w jakiej pracy byłoby mi najlepiej" lecz pomagają wywnioskować, jaka praca byłaby odpowiednia ze względu na posiadane cechy (np. sumienność, towarzyskość itp.).
- Testy zdolności- służą zazwyczaj do diagnozy inteligencji i uzdolnień ogólnych. Poziom tych zdolności decyduje o możliwości wykonania zadań określonego typu (np. matematycznych, językowych itp.).